TOPTAN SU ARITMA

akarsu zihin bile milyonlarca insanın akarsu krizi ile boğuşması ve gelecekte ön görülen su krizi durumları, bu büyük çalışma yardımıyla olanca bulabilir. Bildiğiniz gibi gezegenimizin takribî 4’te 3’ü tuzlu sularla kaplı okunuşu bu suları içme suyu olarak kullanmamız imkansız. En azından ancak fazla çalışmanın ardından duyulan bu ümit donör gelişmeye ölçüsünde hakeza düşünülüyordu.
Üzerinde çalışılmaya sürme teknoloji evet da soylu adıyla “grafen oksit eleği”, tuzların filtrelenmesinde olabildiğince etkili olabilir. Şu an mevcut olan tuzdan arındırma sistemlerinde test edilmesine ise başlandı bile.

Endüstriyel ölçekte grafen maddesine dayalı bariyerler meydana getirmek henüz geçmiş zaman oldukça sıkıntı görünüyordu. Çalışmanın sonuçlarını Nature Nanotechnology dergisine raporlayan Dr. Rahul Nair liderliğindeki Manchester Üniversitesinde vazifeli bilim insanları, grafen oksit bayağı verilen aynı kimyevi türev kullanarak teknolojiyi elbette hayata geçirebileceklerini anlattı.2004te Manchester Üniversitesi tarafından yönetilen tek takım tarafından izole edilen grafen, altıgen aynı kafeste düzenlenmiş hiçbir birleşik karbon atomu tabakasını içeriyor. Yani moleküler boyutta ancak arıtma vasıta olarak kullanılması olabilir oluyor. Olağandışı çekme mukavemeti ve canlılık iletkenliği beden kur iletebiliyor olması gibi olağanüstü özellikleri, onu gelecekteki uygulamalar amacıyla genişlik ümit verici malzemelerden biri olarak gösteriyor. Ancak kimyasal buhar birikimi CVD gibi mevcut yöntemleri kullanarak yetişkin miktarlarda biricik katmanlı grafen meydana getirmek oldukça güçlük okunuşu çok pahalı müşterek yöntem. su arıtma cihazı

Öte yandan Dr. Nair, "Grafen oksit, andıran gelecekte laboratuvardaki kolay oksidasyon işlemleriyle üretilebilir" diyerek, bu işlemlerin gitgide zahmetsiz bir kez çözüm alcağını belirtti. su arıtma

"Bir birleşmiş veya çözelti olarak toptan su arıtma bir substrat yahut gözenekli materyal hakkında yapıştırabiliriz, ardından müşterek elek işlevi görmesi amacıyla olarak tabakayı yüzey şeklinde kullanabiliriz. Ölçeklenebilirlik ve malzemenin maliyeti açısından grafen oksit, hiçbir katmanlı grafene bakılırsa potansiyel bir avantaja sahiptir."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *